Тривожність зранку, або ранкова стривоженість, – явище досить поширене і знайоме багатьом людям. Однією з найнеприємніших особливостей тривожності зранку є те, що вона «задає» настрій людини на весь день, негативно впливає на якість життя, працездатність та психологічний стан.
Зміст
Проте на сьогоднішній день існують сучасні й ефективні методи лікування безпричинного відчуття тривоги після сну за допомогою як лікарських препаратів, так і психотерапевтичних методик.
У більшості випадків (навіть якщо це тривога під час пробудження й не надто виражена, а людина ще не зверталася до фахівця і формально вважається здоровою), це явище може бути проявом генералізованого тривожного розладу. Симптоми ранкової стривоженості спочатку з’являються лише час від часу, але згодом прояви можуть ставати частішими та важчими.
Симптоми ранкової тривоги часто нагадують симптоми генералізованого тривожного розладу.
Якщо людина відчуває тривогу після пробудження, вона може відзначати такі особливості свого психічного стану:
Якщо розбиратись, чому виникає сильна тривога вранці, то, перш за все, слід зазначити, що це відчуття може бути зумовлене багатьма факторами. Вони можуть провокувати не лише звичайну ситуативну тривогу, а й поступово призводити до розвитку тривожного розладу.
Оскільки відчуття тривожності кожного ранку є реакцією на надмірний стрес і занепокоєння, відомі кілька потенційних причин, які можуть сприяти появі таких симптомів. Гормон стресу кортизол виділяється наднирковими залозами у відповідь на страх або стрес. Рівень кортизолу є найвищим у першу годину пробудження, що й пояснює, чому людина може відчувати збільшення тривоги вранці.
До речі, те, що людина їсть та п’є вранці (зокрема, кофеїн і цукор) також може сприяти підвищенню рівня тривоги в перші години дня. Але й низький рівень цукру в крові через брак їжі також може посилити симптоми тривоги.
Якщо звечора людина лягає спати, хвилюючись, або прокидається вночі з тривожними думками, швидше за все, вранці вона буде відчувати тривогу та неспокій.
Часто сильна тривожність вранці може бути багатофакторним явищем і стресові життєві події та ситуації лише збільшать її прояви:
Слід обов’язково назвати й деякі інші поширені причини такого явища як тривога після пробудження. Ці причини названі нижче.
Зловживання алкоголем і вживання психоактивних речовин (наркотиків) можуть зумовлювати відчуття тривоги вранці. Люди часто намагаються самостійно лікувати тривогу алкоголем та іншими речовинами, але це може лише збільшити ризик розвитку тривожного розладу.
Наприклад, похмілля через надмірне вживання алкоголю може посилити тривогу вранці та протягом дня. Дослідження підтверджують, що вживання наркотичних речовин здатне збільшити ризик розвитку тривожного розладу.
Також виникненню тривоги вранці може сприяти наявність хронічної соматичної хвороби. Попри те, що кожен по-різному реагує на стан свого здоров’я, у людини з постійними медичними проблемами цілком може виникнути сильна постійна тривога за своє здоров’я.
Деякі найпоширеніші розлади здоров’я, які можуть спричиняти тривожність:
Якщо людина постійно відчуває тривогу після пробудження, їй краще звернутися до лікаря. Фахівець підбере лікарські засоби, які заспокоять надто збуджену нервову систему і значно полегшать стан людини, аж до повного зникнення неприємних симптомів.
Крім того, лікар може порадити проконсультуватися з психотерапевтом, відвідати заняття у групах підтримки або інші форми терапії.
Для зменшення тривожності варто самостійно здійснити наступні заходи:
Якщо людина регулярно прокидається з відчуттям тривоги, вона часто вважає, що немає жодної надії на зміни і що її тривога ніколи не зникне. Проте слід знати, що існують різні методи медичної допомоги із застосуванням спеціальних ліків, психотерапії та зміни способу життя, які допоможуть забезпечити більший або навіть повний контроль над тривогою та своїм життям.
https://www.verywellhealth.com/morning-anxiety-6832586
https://www.verywellmind.com/tips-to-reduce-morning-anxiety-2584123
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325808
https://health.clevelandclinic.org/morning-anxiety
https://www.healthline.com/health/morning-anxiety
до списку статей Знайти лікаря