Тривога без причини

Тривога без причини

Тривога є однією з найпоширеніших проблем, з якими доводиться стикатися людству. Підвищена тривожність може бути спричинена низкою різноманітних факторів.

Зміст

Ці фактори можуть бути як особистими (тривала проблема з психічним здоров’ям), так і зовнішніми (зумовлені впливом навколишнього середовища чи оточення), а іноді – комбінацією факторів обох категорій. У багатьох випадках людина не може самостійно визначити природу своєї тривожності. Розуміння, знання того, що спричиняє у людини відчуття тривоги без причини, значно змінить її підхід до вирішення проблеми. Отже, по-перше, варто розглянути деякі з найпоширеніших різновидів стану тривожності без причини.

Можливі причини раптового нападу тривоги

Стрес або психологічна травма

Причиною стресу може стати майже будь-яке явище повсякденного життя: від термінів закінчення важливого завдання, що швидко наближаються, до фінансових проблем і втрати близької людини. Стрес може впливати на нас різними способами, і його вплив не завжди є миттєвим. Іноді тривога з’являється лише після того, як стрес вже зник. Періодична тривога без причини є цілком нормальним явищем, і в будь-який момент у повсякденному житті кожна людина може мати тривожну реакцію від життєвих стресів.

Проблеми особистих стосунків

Якщо людина одружена або перебуває в тривалих стосунках, може настати момент, коли вона починає переживати труднощі, які її тривожать. Або навіть якщо людина самотня, стрес під час побачення може зумовлювати тривогу без причини.

У людини можуть виникнути думки про те, що вона потрапила в пастку своїх особистих стосунків. У цей момент дуже важливо спілкуватися з обранцем/обраницею ще до погіршення ситуації і намагатися знайти розуміння у свого партнера, хоча нерідко навіть сформулювати свої почуття буває важко.

Якщо у людини тривога проявляється тоді, коли вона перебуває поруч з іншими людьми, можливо, така людина має соціальну тривожність.

Побічні ефекти лікарських засобів

В інструкціях до деяких лікарських засобів тривога іноді згадується як один із побічних ефектів, тому на це слід звернути увагу, якщо нещодавно людина почала приймати нові ліки. Крім того, відмова від ліків також може бути причиною начебто незрозумілого занепокоєння, тому обов’язково треба проконсультуватися з лікарем, якщо здається, що це може бути саме так. Лікарі дадуть рекомендації щодо найкращого лікування побічних ефектів.

Доречно згадати, що до популярних лікарських препаратів, здатних спричиняти тривожність без причини, належать:

 • протизаплідні таблетки;
 • деякі ліки від кашлю та закладеності носа;
 • деякі ліки для схуднення.

Усе це – поширені тригери тривожності, з якими всі ми, ймовірно, так чи інакше стикаємося у житті. Але що робити, якщо людина відчуває тривогу дійсно без жодної видимої причини? Така ситуація, безперечно, може дуже бентежити її.

Проте, важливо пам’ятати, що постійне відчуття тривоги без причини завжди має якийсь тригер або пусковий механізм, навіть якщо він не відразу очевидний.

Варто згадати, що існують тривожні розлади, лікування яких потребує більше часу та допомоги спеціаліста із психічного здоров’я. Вони, як правило, серйозніші, і якщо їх не лікувати, це може посилити тривогу.

Серед таких справді психічних захворювань, пов’язаних із відчуттям підвищеної, практично постійної тривоги, у першу чергу, слід згадати:

Про незрозуміле, «безпричинне» відчуття тривоги детальніше

Проте, навіть за відсутності вищезгаданих психічних розладів, багато людей часто має невмотивоване відчуття тривоги, тобто раптове значне занепокоєння, причини для якого начебто і немає або, радше, люди просто не відразу розуміють її. Інакше кажучи, слово «безпричинне» трохи вище взяте у лапки недаремно – причина виникнення відчуття тривоги є, але людина не завжди відразу бачить її.

Глибинні причини раптового виникнення відчуття тривоги можуть бути складними. Цілком ймовірно, що певну роль відіграє комбінація факторів, зокрема генетичні та екологічні причини. Однак, добре відомо, що спричиняти симптоми тривоги або погіршити їх можуть певні події, емоції чи негативний досвід. Усе це називають тригерами.

Тригери тривоги можуть бути різними для кожної людини. Водночас багато тригерів є однаковими для людей із цим розладом. Більшість людей виявляють, що у них є кілька тригерів, але у декого напади тривоги можуть виникати без будь-якої видимої причини.

Через це людині, яка почала відчувати напади безпричинної тривоги, важливо виявити максимальну кількість її тригерів. Виявлення тригерів є важливим кроком в керуванні ними.

Крім вищезгаданих поширених тригерів «безпричинної» тривожності (постійний або частий стрес, проблеми в особистих стосунках, побічні ефекти деяких лікарських засобів), існують й інші, зокрема:

 • надмірне споживання напоїв з кофеїном;
 • часте відчуття голоду;
 • негативне мислення (постійно знижений настрій, причиною якого може бути депресія);
 • постійні фінансові проблеми;
 • перебування в незнайомому оточенні (наприклад, перші дні на новій роботі, у новому колективі);
 • публічні виступи (наприклад, доповіді на виробничих нарадах в офісі своєї компанії тощо).

Як може проявлятися безпричинна тривога

Окрім раптового погіршення настрою і появи сумних думок, безпричинна тривога може проявлятися й іншими симптомами, а саме:

 • відчуттям паніки, відчуттям страху без причини, неспокоєм;
 • відчуттям приреченості або небезпеки;
 • нездатністю зберігати спокій, потребою у постійній зміні положення тіла;
 • холодними, спітнілими, онімілими руками й ногами (або відчуттям «мурашок» по тілу);
 • задишкою;
 • частим диханням, навіть при перебуванні у сидячому положенні (гіпервентиляція);
 • прискореним серцебиттям;
 • сухістю у роті;
 • нудотою;
 • напруженням м'язів;
 • запамороченням;
 • постійними одноманітними думками про проблему; постійним занепокоєнням без причини;
 • неможливістю зосередитися;
 • інтенсивним або нав'язливим униканням предметів або місць, які зумовлюють страх.

Як впоратися з тривогою без причини

Спроби зупинити відчуття тривоги за допомогою вольових зусиль є формою опору, формою певного насилля над власною особистістю. Іноді це може лише посилити тривожність.

Відома теорія стверджує, що коли ми намагаємося не думати про щось, наприклад, про тривогу, це лише призведе до того, що ми ще більше думатимемо про неї, а це зумовить лише її посилення. Коли ми намагаємося про щось не думати, одна частина нашого мозку «чесно» уникає цієї думки, але інша час від часу «перевіряє», щоб переконатися, що ця думка не з’являється (за іронією долі, пригадуючи її знову і знову). Неминуче виникає питання: що робити, коли тривога на душі? Якщо єдина стратегія полягатиме в тому, щоб відволіктися від тривоги або уникати всього, що може її спровокувати, людина, ймовірно, завжди буде цього боятися. Це може сприяти виникненню замкнутого кола тривоги. Замість цього варто спробувати деякі з наведених нижче методів, щоб трохи зменшити свою тривогу:

 • Ведіть щоденник. Записуючи свої думки у кінці кожного дня, ви зможете розслабитися і не мати тривожних думок усю ніч, не відчувати постійне хвилювання без причини.
 • Дізнайтеся більше про свій розлад. Чим більше ви знаєте, тим краще ви будете підготовлені до боротьби із симптомами та перешкодами на шляху. Не бійтеся поставити своєму лікарю будь-які запитання, які у вас можуть виникнути щодо того, як боротися з тривожністю без причини.
 • Дотримуйтеся плану лікування, якщо ви регулярно приймаєте якісь ліки. Раптове припинення прийому ліків може спричинити неприємні побічні ефекти та навіть зумовити симптоми тривоги.
 • Зменшіть споживання продуктів і напоїв, що містять кофеїн, таких як кава, чай, кола, енергетичні напої та шоколад. Кофеїн є препаратом, який змінює настрій, і він може сприяти виникненню симптомів раптової безпричинної тривожності.
 • Не вживайте алкоголь і наркотики. Зловживання психоактивними речовинами підвищує ризик виникнення будь-яких тривожних розладів, особливо у період абстиненції.
 • Правильно харчуйтеся і займайтеся спортом. Аеробні вправи, такі як біг підтюпцем та їзда на велосипеді, допомагають вивільнити хімічні речовини в мозку, які зменшують стрес і покращують настрій.
 • Нормалізуйте свій сон. Проблеми зі сном і тривожні розлади часто поєднуються. Зробіть хороший відпочинок пріоритетом. Намагайтеся максимально розслабитися перед сном. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас все ще є проблеми зі сном.
 • Навчіться розслаблятися. Уміння контролювати стрес є важливою частиною плану лікування тривожності та нормалізації психічного стану. Медитація або вправи на уважність можуть допомогти розслабитися після напруженого дня та здатні покращити психічне здоров'я.
 • Керуйте своїми думками. Позитивне мислення може допомогти зменшити занепокоєння. Навчитися керувати думками може когнітивно-поведінкова терапія (КПТ).
 • Спілкуйтеся з друзями. І особисте спілкування, і розмова по телефону чи спілкування за допомогою комп’ютера покращують соціальні зв’язки та допомагають людям розвиватися і залишатися здоровими. Людина, у якої є декілька близьких друзів, які підтримують її і регулярно спілкуються з нею, має нижчий рівень соціальної тривожності, у неї рідше виникає відчуття паніки та тривоги без причини.
 • Шукайте підтримку. Деяким людям корисно поспілкуватися з іншими людьми, які відчувають такі ж симптоми й емоції. Групи самодопомоги та підтримки дозволяють людям з тривожністю ділитися своїми проблемами та досягненнями з іншими і отримувати корисну інформацію.
 • Перш ніж приймати будь-які безрецептурні ліки або добавки рослинного походження, проконсультуйтеся з лікарем. У багатьох таких засобах є хімічні речовини, здатні погіршити симптоми тривоги.

Замість післямови

Періодичне виникнення відчуття тривоги без причини є психічним розладом, який досить добре піддається лікуванню. Однак, на жаль, багато людей, які мають безпричинне відчуття тривоги, не звертаються по медичну допомогу.

Якщо тривога починає заважати вашому повсякденному життю, вам слід подумати про візит до лікаря (спочатку – до сімейного лікаря). У разі потреби він дасть направлення до спеціаліста з психічного здоров’я, який допоможе розробити план лікування для полегшення симптомів. Лікарі також допоможуть вам впоратися з механізмами виникнення такої тривоги.

Важливим є і той факт, що лікарі виключать будь-які можливі фізичні проблеми – соматичні захворювання, які також можуть спричиняти проблеми з психікою.

Електронні джерела:

https://psychcentral.com/anxiety/feeling-anxious-for-no-reason#possible-reasons

https://www.simplypsychology.org/anxiety-for-no-reason.html

https://www.healthline.com/health/anxiety/anxiety-triggers

https://www.nhsinform.scot/healthy-living/mental-wellbeing/anxiety-and-panic/why-do-i-feel-anxious-and-panicky/

https://www.webmd.com/anxiety-panic/anxiety-disorders

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
9 листопада 2023
Тривога без причини
Тривога є однією з найпоширеніших проблем, з якими доводиться стикатися людству. Підвищена тривожність може бути спричинена низкою різноманітних факторів.
18 жовтня 2023
Когнітивно-поведінкова терапія: зцілення словом
Когнітивно-поведінкова терапія – це одна з найпоширеніших і найкраще вивчених форм психотерапії. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є поєднанням двох терапевтичних підходів, відомих як когнітивна терапія та поведінкова терапія.
17 жовтня 2023
Нічна тривожність: причини, прояви й шляхи подолання
Безпричинна тривога вночі – поширене явище, особливо серед людей, зосереджених на тривожних подіях дня або схильних до хвилювання через кожен шум у темряві.
18 вересня 2023
Тривожно-фобічні розлади
Фобія – це непереборний і виснажливий страх перед предметом, місцем, ситуацією, почуттям або твариною/живою істотою. Фобії, на відміну від страхів, більше виражені. Вони розвиваються, коли людина має перебільшене або нереалістичне відчуття небезпеки щодо ситуації чи об’єкта.