Нічна тривожність: причини, прояви й шляхи подолання

Нічна тривожність: причини, прояви й шляхи подолання

Безпричинна тривога вночі – поширене явище, особливо серед людей, зосереджених на тривожних подіях дня або схильних до хвилювання через кожен шум у темряві.

Зміст

Люди, які періодично відчувають напад нічної тривожності, можуть мати проблеми із засинанням, що робить кожний день ще напруженішим і з часом лише посилює тривогу. Проте, при правильній медичній допомозі тривога вночі може бути вилікувана.

Що ж саме спричиняє тривогу вночі

Почуття тривоги вночі не є якимось особливим різновидом тривоги. Люди відчувають тривогу вночі з тих же причин, що й удень. Водночас помітнішою вночі можуть зробити тривогу наступні фактори:

 • Через те, що вночі є менше відволікаючих факторів, людина частіше думає про речі, які її тривожать.
 • Споживання кофеїну протягом дня може спричинити у людини нервовість і занепокоєння, а також погіршення сну вночі.
 • Нічні кошмари.
 • Страх перед майбутнім днем.
 • Тривога з приводу безсоння, особливо якщо людина переживає про наслідки недосипання наступного дня.
 • Занепокоєння через здоров’я, оскільки люди можуть більше помічати біль різного походження тоді, коли вони засинають.

Також можуть мати схильність до нічної тривоги люди з уже існуючими тривожними розладами або факторами ризику тривоги. Приклади включають посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) або нещодавню психічну травму.

Сприяти нічній тривожності також можуть певні захворювання або гормональні розлади. Наприклад, американські вчені зі штату Вірджинія у дослідженні 2019 року стверджують, що в деяких випадках нічна тривога може бути ознакою менопаузи.

Нічна тривожність: симптоми

Деякі симптоми нічної тривоги включають:

 • Фізичне занепокоєння: у людини із занепокоєнням можуть спостерігатися наступні фізичні симптоми:
  • прискорене серцебиття;
  • труднощі з диханням;
  • пітливість;
  • запаморочення.
 • Панічні атаки: у деяких людей підвищена тривожність уночі може спровокувати напад паніки. Людина може відчувати себе неконтрольованою або боятися, що ось-ось помре.
 • Роздуми: роздуми — це коли людина практично постійно зосереджується на речах, які її хвилюють або засмучують. Серед можливих провокуючих факторів вчені називають наступні чинники:
  • переживання щодо свого фінансового стану;
  • нещодавня сварка або суперечка;
  • переживання психологічної травми.
 • Біль: деякі люди відчувають біль від напружених м’язів. Він може проявлятися по-різному, зокрема як:
  • головний біль;
  • біль у щелепі;
  • стиснення в грудях.
 • Нічні жахи: іноді люди відчувають тривогу перед сном через побоювання, що їм будуть снитися жахіття. Люди, яким сниться щось страшне, можуть прокинутися в стані тривоги і надалі їм буде важко заснути.
 • Неконтрольовані думки: тривожна людина може відчувати, що не може контролювати свої думки. Це може спровокувати подальше занепокоєння.

Нічна тривожність: лікування

Допомогти людині впоратися з нічною тривогою можуть наступні варіанти лікування:

Психотерапія

Така терапія зосереджена на усуненні джерела тривоги та допомозі людині розвинути ефективні навички подолання.

Американська психологічна асоціація (АРА) повідомляє, що психотерапія часто ефективніша за ліки. Це може бути пов’язано з тим, що терапія допомагає людині визначити причину проблеми та вирішити її конструктивним шляхом.

Проте на практиці терапія, все ж таки, зазвичай працює найкраще разом із ліками, оскільки лікарські препарати можуть забезпечити негайне полегшення, дозволяючи людині зосередитися на терапії.

Кілька різних методів психотерапії можуть бути ефективними для лікування тривоги, зокрема когнітивна поведінкова терапія (КПТ) і експозиційна терапія.

Препарати для лікування тривоги

Ліки від тривоги можуть змінити фізичну реакцію організму на тригери тривоги, допомагаючи людині почуватися менш занепокоєною.

Антидепресанти

Антидепресанти впливають на хімічні месенджери або нейромедіатори в мозку. Такі препарати допомагають стабілізувати настрій людини або зняти стрес.

Слід пам’ятати про те, що антидепресанти можуть почати діяти лише через деякий час. Пацієнт повинен дати лікам шанс, перш ніж робити висновок щодо їхньої ефективності.

Бензодіазепіни

Бензодіазепіни є найпоширенішим типом ліків проти тривоги. Дані препарати зазвичай починають діяти майже відразу.

Бензодіазепіни зв’язуються з нейромедіатором гамма-аміномасляною кислотою (ГАМК). Це уповільнює активність мозку, допомагаючи людині відчувати меншу тривогу. Однак ці препарати пов’язані з ризиком виникнення побічної дії, про що хворому слід поговорити з лікарем.

Габапентиноїди

Габапентиноїди, зокрема габапентин та прегабалін, є похідними гамма-аміномасляної кислоти та за рахунок цього мають протитривожну дію. Вони можуть використовуватися як альтернатива бензодіазепінам, оскільки мають менший потенціал щодо формування залежності, але їхнє застосування також треба обговорювати з лікарем.

Бета-блокатори

Бета-блокатори – це ліки, які зазвичай застосовуються для лікування високого кров'яного тиску. Однак іноді лікарі призначають ці препарати, щоб полегшити фізичні симптоми тривоги.

Снодійні препарати

Ліки для сну можуть допомогти людям швидше заснути, тим самим зменшуючи нічний неспокій. Однак Американська академія медицини сну (AASM) стверджує, що снодійні лише на 8-20 хвилин зменшують час, необхідний для засинання.

Снодійні також можуть спричинити звикання, тому безпечніше спочатку спробувати інші засоби. Люди, які вживають снодійні препарати, обов’язково повинні пам’ятати про наступне:

 • слід приймати такі лікарські засоби тільки в разі потреби;
 • приймати снодійні таблетки протягом максимально короткого часу;
 • уникати поєднання снодійних засобів із будь-якими іншими препаратами, зокрема алкоголем.

Про пози для сну

Наразі немає наукових доказів на користь того, що певна поза під час сну може допомогти людині заснути.

Проте, якщо людина виявляє, що її поза під час сну пов’язана з виникненням тривоги, можна спробувати альтернативні пози для сну. Наприклад, людина, яка чомусь підсвідомо боїться зловмисників, може менше хвилюватися, якщо спить спиною до стіни.

Крім того, дані свідчать про те, що люди з обструктивним апное сну можуть прокидатися з тривогою або відчувати тривогу та депресію протягом дня. Сон на боці або на животі може зменшити ризик виникнення апное уві сні вночі, зменшуючи ризик тривоги.

Про інші засоби захисту та стратегії керування своїм психічним станом

Деякі інші стратегії, які можуть полегшити нічну тривогу, наступні:

 • Зменшення споживання кофеїну. Слід уникати споживання їжі/напоїв, які містять кофеїн, перед сном і зменшити споживання кофеїну в другій половині дня.
 • Зміни в харчуванні. Певні продукти здатні сприяти пробудженню вночі. Люди, які мають нічну тривожність, можуть визначити проблемні продукти та уникати їх, ведучи журнал («щоденник») того, що вони їдять, і фіксувати в ньому будь-які нічні симптоми тривоги, які вони відчувають.
 • Фізичні вправи. Фізичні вправи можуть полегшити симптоми тривоги та депресії. Мета-аналіз 2018 року засвідчив, що у цьому разі високоінтенсивні програми вправ можуть бути ефективнішими, ніж режими низької інтенсивності.
 • Вправи на розслаблення. Ефективні стратегії розслаблення можуть залежати від типу тривоги людини. Деякі приклади:
 • Альтернативна та додаткова медицина. Можуть допомогти полегшити хронічний біль, спричинений тривогою:
  • акупунктура;
  • масаж;
  • мануальна терапія.
 • Керування стресом. Також може допомогти зменшити нічну тривогу застосування стратегій подолання щоденного стресу. Приклади:
  • розробка нових стратегій керування своїм часом;
  • регулярна робота по дому;
  • пошук професійної допомоги для вирішення фінансових або юридичних питань.

Коли потрібна професійна медична допомога

Періодична нічна тривога є поширеним явищем, особливо під час стресу. Проте хронічна нічна тривожність – це захворювання, яке часто не проходить самостійно. Відкладення лікування дає тривозі можливість вийти з-під контролю, а це потенційно може вплинути на інші аспекти життя хворого.

Людині слід звернутися до лікаря, якщо вона відчуває будь-який із наступних симптомів:

 • тривога, яка зумовлює проблеми з фізичним здоров'ям;
 • тривога, яка не реагує на домашні засоби, зокрема фізичні вправи;
 • напади тривоги вночі є настільки сильними, що людина не може заснути.

Людям також варто звернутися до свого лікаря, якщо вони відчувають рецидив тривоги під час лікування тривожного розладу. Лікар знає, як прибрати тривожність вночі, і може скоригувати план лікування або додати до нього інший препарат/препарати чи інший метод психотерапії.

Висновки

Нічні напади тривоги можуть здаватися непереборними і здатні суттєво вплинути на якість життя людини.

На щастя, існує низка методів лікування нічної тривоги – ліки, розмовна та релаксаційна терапія.

Людина, яка відчуває нічну тривогу, повинна якомога швидше звернутися по медичну допомогу. Своєчасне лікування допоможе запобігти погіршенню стану людини та спричиненню подальших проблем. Пацієнт може звернутися по допомогу до свого сімейного лікаря або до кваліфікованого психотерапевта.

Електронні джерела:

https://www.sleepfoundation.org/mental-health/anxiety-at-night

https://www.healthline.com/health/anxiety-symptoms

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21543-sleep-anxiety

https://www.nytimes.com/2023/03/23/well/mind/anxiety-night-sleep.html

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14737175.2023.2211767

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
22 травня 2024
Як перестати уявляти найгірший сценарій: катастрофізацію мислення можна подолати
Катастрофізація, або катастрофічне мислення — це модель мислення, яку можна описати різними способами. Найголовнішим є те, що даний тип мислення, у пергу чергу, зосереджений на негативних думках або роздумах про ірраціональні найгірші сценарії.
23 квітня 2024
Магічне мислення – «спадок» еволюції людського мозку
Сучасні психологи вважають, що магічне мислення – це тип мислення, який є одним із різновидів так званого когнітивного упередження або когнітивної ілюзії, тобто ірраціонального, неправильного сприйняття подій навколишнього світу і неправильної інтерпретації причинно-наслідкових зв’язків у надзвичайно складному поєднанні різних процесів у цьому світі.
3 квітня 2024
Гормони та тривога: гормональний дисбаланс як причина психічного розладу
Тривожні розлади є надзвичайно поширеним захворюванням. За оцінками фахівців, протягом життя такі розлади вражають приблизно 31% дорослих жителів розвинутих країн. У деяких випадках причиною надмірної тривожності є гормональні порушення.
15 березня 2024
Тривожність зранку: порятунок є
Тривожність зранку, або ранкова стривоженість, – явище досить поширене і знайоме багатьом людям. Однією з найнеприємніших особливостей тривожності зранку є те, що вона «задає» настрій людини на весь день, негативно впливає на якість життя, працездатність та психологічний стан.