Панічна атака – це короткий епізод сильної тривоги, який спричиняє фізичне відчуття страху. У такі моменти у людини може виникати прискорене серцебиття, задишка, запаморочення, тремтіння та м’язове напруження.
Зміст
У деяких людей панічні атаки виникають часто й несподівано і зазвичай не пов'язані з будь-якою зовнішньою загрозою. Напад паніки може тривати від кількох хвилин до півгодини. Однак фізичні та емоційні наслідки нападу можуть відчуватися кілька годин.
Панічні атаки – поширене явище. До 35% населення мають панічні атаки в певний момент свого життя. Напад паніки також можна назвати нападом тривоги.
Без лікування часті та тривалі панічні атаки можуть призвести до серйозної інвалідизації. Людина може почати уникати різноманітних ситуацій (наприклад, усіляко намагатися не виходити з дому або залишатися наодинці) через страх зазнати нападу.
У багатьох людей відчуття паніки виникає лише час від часу під час стресу чи хвороби, але у декого може розвинутися панічний розлад (який є різновидом тривожного розладу) – психічне захворювання, при якому виникають регулярні панічні атаки. У цих людей зазвичай виникають повторювані та несподівані напади паніки і вони відчувають постійний страх перед майбутніми нападами (тривога очікування). У них змінюється поведінка – вони намагаються уникати ситуацій і місць, у яких раніше відчували раптові напади паніки.
Симптоми панічної атаки найчастіше можуть включати:
Симптоми панічної атаки можуть нагадувати симптоми інших захворювань, зокрема хвороби легень, серця або проблеми з щитовидною залозою.
Варто зазначити, що панічний розлад – це розлад психічного здоров’я, а панічні атаки – це симптом цього розладу.
Багато людей відчувають принаймні один напад паніки у певний момент життя, але люди з панічним розладом регулярно мають повторні напади.
Коли людина стикається з безпосередньою небезпекою, її мозок наказує вегетативній нервовій системі активувати реакцію «бийся або тікай»1. Тканини тіла заповнені низкою хімічних речовин (у тому числі адреналіном), які спричиняють фізіологічні зміни. Наприклад, частота серцевих скорочень і дихання прискорюється, а кров спрямовується до м’язів, щоб підготуватися до фізичного бою або втечі.
Науковці стверджують, що напад паніки виникає тоді, коли спрацьовує реакція «бийся або тікай», але реальної небезпеки насправді немає. Людина може відчувати симптоми панічної атаки в цілком безпечних і позбавлених стресу ситуаціях, таких як перегляд телевізора або сон.
Деякі з факторів, які можуть змусити організм неналежним чином активувати реакцію «біжи або борися», наступні:
Також спровокувати невиправдану реакцію «бийся або тікай» може алкоголь і певні лікарські засоби (зокрема, транквілізатори). Іноді панічні атаки також спостерігаються при деяких хронічних захворюваннях, як-от:
Як вже згадувалося, повторювані панічні атаки є симптомом досить поширеного розладу психіки, що має назву панічний розлад. Без лікування він може завдати шкоди багатьом аспектам життя людини. Ця хвороба, може, наприклад, призвести до наступних ускладнень:
Отже, якщо людина почала відчувати панічні атаки, які стали повторюваними і регулярними, їй обов’язково треба звернутися до фахівця з психічних захворювань. На щастя, у більшості випадків, нормалізувати стан пацієнта з панічним розладом можна досить легко і швидко.
Зазвичай лікар проводить детальне опитування пацієнта щодо особливостей його симптомів. Збір анамнезу є важливим також і для того, щоб виключити інші причини появи панічних атак, такі як зловживання спиртними напоями, надмірне споживання кофеїну або соматичні захворювання, про що вже згадувалося.
Лікар може діагностувати панічний розлад, якщо у пацієнта повторюються несподівані панічні атаки, а також протягом одного місяця або більше спостерігаються наступні явища:
Крім того, лікар підтверджує, що причини панічних нападів не можуть бути пояснені іншим психічним розладом, таким як фобія чи посттравматичний стресовий розлад.
Для лікування панічного розладу, який і є причиною регулярних повторюваних панічних атак, як правило, застосовуються:
Існує багато ліків, які можуть безпечно та ефективно лікувати панічний розлад. Ліки від панічного розладу належать до однієї з двох категорій:
Ці ліки від панічних атак можна призначати для зменшення їхньої тяжкості та загального відчуття тривоги.
Антидепресанти, таблетки від панічних атак, спочатку використовувалися для лікування розладів настрою, таких як депресія та депресивні симптоми, пов’язані з біполярним розладом. Пізніше було встановлено, що вони також можуть допомогти в лікуванні тривожних розладів, включаючи панічний розлад. Встановлено, що антидепресанти ефективно зменшують інтенсивність панічних атак і загальну тривожність.
Антидепресанти також часто застосовують, коли у людини є супутній розлад, наприклад, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) або депресія. Ліки, які найчастіше призначають для лікування панічного розладу, належать до популярного класу сучасних антидепресантів, відомих як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).
Дослідження підтвердили, що СІЗЗС можуть також допомогти зменшити інтенсивність і частоту нападів паніки.
Препарати від панічних атак, які іноді називають транквілізаторами, застосовуються через їхню швидку дію та седативний ефект. Ці ліки уповільнюють центральну нервову систему, завдяки чому людина почувається спокійнішою та розслабленішою. Допомагаючи менше відчувати страх і тривожність, препарати проти тривоги можуть значно зменшити симптоми панічного розладу.
Бензодіазепіни є загальноприйнятим класом ліків проти тривоги, які можуть допомогти зменшити тяжкість панічних атак. Ці препарати мають седативний ефект, який швидко зменшує симптоми паніки та сприяє розслабленню.
СІЗЗС і бензодіазепіни є ефективними препаратами для лікування панічного розладу. Засоби з обох цих груп можуть зменшити тяжкість нападів паніки, але бензодіазепіни зазвичай діють швидше і застосовуються короткостроково за рахунок великого переліку побічних реакцій, тоді як антидепресанти можуть призначатися на триваліший термін.
Лікування може також починатися з «розмовної терапії». Людина зустрічається з консультантом, який допомагає їй зрозуміти, що таке панічний розлад і як позбутися панічних атак. При продовженні лікування терапія повинна допомогти визначити ситуації, думки чи почуття, які зумовлюють напади. Коли людина зрозуміє, що відбувається, ці тригери менше спричинятимуть проблем.
Психологічне консультування також показує людині, що фізичні наслідки нападів насправді не завдають їй шкоди. Разом із психотерапевтом пацієнт працюватиме над своїми симптомами поступово, безпечним способом, поки вони не перестануть лякати. Це також може сприяти тому, що панічні напади зникнуть взагалі.
Окрім того, людина також дізнається про методи релаксації, які допоможуть впоратися з нападами, коли вони трапляються. Наприклад, якщо контролювати своє дихання, напад паніки буде легшим і зменшить ймовірність наступного нападу. Щоб отримати реальну користь і запам’ятати, як лікувати панічні атаки, потрібно практикувати ці навички регулярно у своєму повсякденному житті.
Повторювані панічні атаки, які зазвичай є симптомом панічного розладу, вражають багатьох людей. Такі напади можуть спричиняти страх, але існують ефективні методи лікування даного порушення психіки. Сучасні лікарі-психіатри порекомендують людині, що приймати при панічних атаках.
Людина, яка почала відчувати панічні атаки або панічний розлад, повинна якомога швидше звернутися до лікаря. Раннє надання медичної допомоги допоможе запобігти погіршенню симптомів та ускладненням.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/panic-attacks/diagnosis-treatment/drc-20376027
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4451-panic-attack-panic-disorder
https://www.webmd.com/anxiety-panic/understanding-panic-attack-treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/8872
1Поширений в англомовній медичній літературі термін – “flight-or-fight response”.
до списку статей Знайти лікаря