Вправи для зняття тривожності здатні допомогти людині впоратися з певними симптомами тривоги, такими як м’язове напруження, прискорене серцебиття та дихання. Дихальні вправи при тривожних розладах сприяють глибокому рівному диханню, що, у свою чергу, забезпечує корисне діафрагмальне дихання. Ці вправи можуть зменшити тривожність і допомогти людині розслабитися, відновивши звичний тип дихання.
Зміст
Тривожні розлади є одними з найпоширеніших проблем психічного здоров’я. Наприклад, у Сполучених Штатах такі розлади вражають близько 40 мільйонів людей. І хоч лікарі можуть успішно лікувати ці захворювання, лише 4 із 10 людей із тривожністю звертаються за лікуванням.
Тривога може спровокувати каскад гормонів стресу під час так званої реакції «бийся або тікай» (“fight-or-flight”). Під час нападу паніки або тривоги люди зазвичай починають робити часті поверхневі вдихи, що впливає на баланс кисню та вуглекислого газу. Людина також може відчувати прискорене серцебиття та відчуття неминучої приреченості, що ще більше посилює тривожність.
Стрес і занепокоєння є нормальною частиною життя, але тривожні розлади, як вже було сказано, є найпоширенішим психіатричним захворюванням. А переваги фізичних вправ, дійсно, можуть виходити за межі зняття стресу й зменшувати тривогу та пов’язані з нею розлади.
Психологи, які досліджують, як фізичні вправи знімають тривожність і депресію, вважають, що 10-хвилинна прогулянка може бути такою ж корисною, як і 45-хвилинне тренування. Деякі дослідження підтверджують, що фізичні вправи можуть швидко покращувати депресивний настрій у багатьох людей. Хоча такі позитивні наслідки можуть бути тимчасовими і минучими, вони демонструють, що коротка прогулянка або інша проста діяльність може полегшити стан людини на кілька годин, подібно до прийому аспірину від головного болю.
Наука також надала деякі докази того, що фізично активні люди мають нижчий рівень тривожності та депресії, ніж люди, які ведуть сидячий спосіб життя. Вправи можуть покращити психічне здоров’я, допомагаючи мозку краще справлятися зі стресом. В одному дослідженні вчені виявили, що люди, які регулярно займалися інтенсивними вправами, мали на 25 відсотків менше шансів на розвиток депресії або тривожного розладу протягом наступних п’яти років.
Згідно з деякими дослідженнями, для певних людей регулярні фізичні вправи ефективні так само, як і ліки для зменшення симптомів тривоги та депресії, і ефект може бути тривалим. Одне інтенсивне тренування може допомогти полегшити симптоми на кілька годин, а регулярні фізичні вправи можуть значно зменшити їх з часом.
Під час нападу тривоги організм помилково вважає, що йому загрожує небезпека, і виділяє адреналін та інші гормони стресу. Це частина реакції симпатичної нервової системи «бийся або тікай», яка визначає, як організм реагує на потенційні загрози. Як наслідок, м'язи напружуються, а дихання стає поверхневим.
Вправи для роботи з тривожністю можуть допомогти зменшити симптоми панічної атаки або генералізованої тривоги. Наприклад, техніки повільного дихання можуть збільшити відчуття комфорту та розслаблення, одночасно зменшуючи тривогу, депресію та сплутаність думок. Дихальні вправи з повільним темпом допомагають розслабити м’язи, уповільнити серцевий ритм і нормалізувати дихання, дозволяючи людям контролювати свої симптоми.
Люди можуть використовувати наведені нижче вправи для зняття тривожності, щоб зменшити відчуття стресу, тривоги та паніки.
Почергове дихання ніздрями, відоме як Наді Шодхана, є дихальною технікою йоги, яка може знизити артеріальний тиск і покращити увагу.
Людина закриває одну ніздрю, вдихаючи через іншу, а потім переходить на видих через іншу ніздрю.
Проте, якщо під час виконання вправи людина починає відчувати запаморочення, слід повернутися до нормального дихання.
Дихання зі стиснутими губами допомагає людині дихати повільно, глибоко та сконцентровано. Дана проста техніка дихання – це вправа на зняття тривожності, яка допомагає зробити глибокі вдихи повільнішими та керованішими.
Люди, які живуть із захворюваннями легень, такими як емфізема та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), часто використовують цю техніку для контролювання задишки і полегшення тривожності.
Дана техніка, яка також називається когерентним диханням, може допомогти зменшити тривожність і дозволити людині увійти в розслабленіший стан.
Хоча частота резонансної частоти дихання різна для різних людей, типовий діапазон становить від 4-5 до 7 вдихів-видихів на хвилину.
Можна виконувати цю просту дихальну вправу стоячи, сидячи або лежачи.
Дослідження 2021 року засвідчило, що вправи на зниження тривожності, які забезпечують прогресивне розслаблення м’язів, можуть значно зменшити рівень внутрішньої тривоги та покращити якість сну в людей із COVID-19. Ці вправи включають зосередження на напруженні та розслабленні всіх груп м’язів, таких як груди, спина, руки, черевний прес, ноги та плечі (по одній групі за один раз).
Тривога – це поширена проблема психічного здоров’я, яку лікарі зазвичай лікують за допомогою медикаментів і психотерапії.
Проте, варто пам’ятати, що існують спеціальні вправи на зняття тривожності. Це ефективна техніка, здатна допомогти людині впоратися з певними симптомами тривоги, такими як прискорене дихання, серцебиття та напруженість м’язів.
Вправи на дихання та розслаблення м’язів, тобто вправи для зняття тривожності, у дорослих спонукають до зосередження на глибокому диханні та зняття напруження у тілі. Це може допомогти людині розслабитися та впоратися зі своєю тривогою.
https://www.healthline.com/health/anxiety-exercises
https://adaa.org/living-with-anxiety/managing-anxiety/exercise-stress-and-anxiety
https://www.medicalnewstoday.com/articles/anxiety-exercises
https://www.webmd.com/anxiety-panic/best-exercises-anxiety
до списку статей Знайти лікаря