Панічні атаки: швидка допомога можлива

Панічні атаки: швидка допомога можлива

Панічна атака (ПА) — це раптовий епізод сильного страху, який спричиняє серйозні фізичні реакції, коли насправді немає реальної небезпеки чи видимої причини. Панічні атаки можуть спричиняти сильний жах. Коли виникають напади паніки, людина може подумати, що втрачає контроль, у неї розвивається серцевий напад або що навіть вона помирає.

Зміст

Багато людей мають лише одну-дві панічні атаки протягом життя, і проблема зазвичай зникає, коли закінчується стресова ситуація. Але якщо у хворого були повторювані, несподівані напади паніки і він проводить тривалий час у постійному страху перед наступним нападом, у нього може бути захворювання, яке називається «панічний розлад».

Попри те, що панічні атаки самі по собі не становлять загрози для життя, вони можуть зумовлювати сильний страх і суттєво впливати на якість життя людини. На щастя, лікування ПА може бути дуже ефективним.

Панічні атаки супроводжуються раптовим відчуттям жаху, яке вражає без попередження. Ці епізоди можуть виникати в будь-який час, навіть під час сну. Люди, які переживають панічний напад, можуть думати, що вони помирають або божеволіють. Страх і жах, які відчуває людина під час нападу паніки, не відповідають реальній ситуації і можуть бути зовсім не пов’язані з тим, що відбувається навколо.

Скільки триває панічна атака, вчені визначили вже досить давно. Зазвичай панічні атаки є минущими, одна така атака триває менше 10 хвилин, хоча деякі симптоми можуть зберігатися довше. Ізольована панічна атака, незважаючи на те, що вона надзвичайно неприємна, не є рідкістю та не загрожує життю.

Важливо розуміти різницю: панічні атаки і панічний розлад – це не одне і те ж. Панічний розлад – це стан психічного здоров’я, а панічні атаки – це симптом. Багато людей відчувають принаймні один напад паніки в якийсь момент життя, проте люди з панічним розладом відчувають часті повторні напади. Панічний розлад може розвинутися, коли людина, яка пережила кілька панічних атак, починає боятися ще однієї, наступної. Цей страх може змусити її віддалитися від друзів і родини та утримуватися від виходу на вулицю чи відвідування місць, де може виникнути напад паніки.

Панічні атаки можуть бути раптовими та непереборними. Знання того, що робити, коли вони виникають, може зменшити їхню тяжкість або допомогти зупинити їх. Панічні атаки є відносно поширеним явищем: в одній нещодавній науковій статті стверджується, що приблизно 13% людей відчувають панічні атаки протягом свого життя. Людина не завжди може передбачити, коли виникне напад паніки, але наявність плану, що саме треба робити, коли виникне панічна атака, може допомогти їй відчути більший контроль над ситуацією, менше боятися майбутніх можливих ПА і легше впоратися з нападами паніки.

Коли варто звернутися до лікаря

Що робити при панічних атаках, найкраще знають лікарі. Якщо у людини є симптоми панічної атаки, їй треба якомога швидше звернутися по медичну допомогу. Панічні атаки, попри сильний дискомфорт, який вони спричиняють, не є небезпечними. Проте самостійно впоратися з панічними атаками дуже важко, до того ж, без лікування вони можуть посилюватися.

Окрім цього, симптоми панічної атаки також можуть нагадувати симптоми інших серйозних проблем зі здоров’ям, таких як серцевий напад. Тому важливо пройти обстеження у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, особливо у тому випадку, коли людина не впевнена, що саме є причиною її симптомів.

Чому ПА треба лікувати

Без лікування панічні атаки можуть завдати шкоди багатьом аспектам життя людини. Вони здатні, наприклад, призвести до таких проблем:

 • надмірне вживання алкоголю, тютюну чи інших речовин;
 • фобії, наприклад, агорафобія;
 • проблеми в школі чи на роботі;
 • соціальна відстороненість;
 • інші проблеми зі здоров'ям, які потребуватимуть частої медичної допомоги;
 • фінансові труднощі;
 • суїцидальні думки або поведінка.

ПА можуть перейти у панічний розлад, який є досить тяжким порушенням психіки, тому краще дізнатися у фахівця, що робити при панічній атаці.

Практичні поради щодо того, як зупинити панічну атаку

Панічні атаки можуть спричиняти різні фізичні симптоми, а також емоційні прояви.

Фізичні симптоми можуть включати наступні явища:

 • сильна пітливість;
 • прискорене дихання;
 • прискорене серцебиття.

Емоційні симптоми можуть проявлятися:

 • відчуттям страху і тривоги;
 • інтенсивним повторюваним занепокоєнням.

Що не можна робити при панічних атаках – так це вживати алкоголь «задля розслаблення» або самостійно приймати якісь ліки з арсеналу психіатрів, тобто самолікування ПА є неприпустимим.

На щастя, існують випробувані методи, які люди можуть використовувати, щоб допомогти відновити контроль і зупинити панічну атаку як у себе, так і в інших.

1. Треба пам’ятати, що це обов’язково минеться

Під час панічної атаки може допомогти нагадування самому собі, що ці відчуття пройдуть і не завдадуть фізичної шкоди, як би страшно не було в момент ПА.

Людині, яка переживає ПА, слід усвідомити, що це всього лише короткий період концентрованої тривоги, і що він скоро закінчиться.

Панічні атаки зазвичай досягають найінтенсивнішої точки протягом 10 хвилин після початку, а потім симптоми починають слабшати.

2. Глибокий вдих – «секретний» прийом проти ПА

Як дихати при панічних атаках? Глибоке дихання може допомогти взяти панічний напад під контроль.

Напади паніки можуть зумовити прискорення дихання, а стиснення в грудях може зробити дихання поверхневим. Такий тип дихання при панічній атаці може посилити відчуття тривоги та напруження. Натомість треба намагатися дихати повільно і глибоко, концентруючись на кожному вдиху. Слід глибоко вдихнути животом, повільно і рівномірно наповнюючи легені, рахуючи до 4 як на вдиху, так і на видиху.

Корисно також спробувати використовувати дихання 4-7-8, або «розслаблююче дихання». При цьому прийомі людина вдихає протягом 4 секунд, затримує дихання на 7 секунд, потім повільно видихає протягом 8 секунд.

Варто зазначити, що у деяких людей глибоке дихання може посилити панічні атаки. У цих випадках людина може спробувати зосередитися на тому, що їй подобається, думати про приємні речі та явища.

3. Як аромат лаванди сприяє поверненню до реальності

Заспокійливий аромат може допомогти зменшити тривогу, впливаючи на відчуття, допомагаючи людині залишатися «на землі» та даючи їй можливість зосередитися. Лаванда – поширений традиційний засіб, відомий тим, що зумовлює відчуття спокійного розслаблення. Багато досліджень підтверджують, що лаванда може допомогти зменшити тривогу, тобто її аромат у багатьох людей забезпечує швидке купірування панічних атак.

Треба потримати флакончик з лавандовою олією під носом і обережно вдихнути аромат, або трохи просякнути олією носовичок, щоб відчути запах. Ця олія широко доступна в парфумерних крамницях, у тому числі в Інтернет-магазинах. Водночас купувати лавандову олію треба лише в перевірених продавців.

Якщо людині не подобається запах лаванди, вона може спробувати замінити її іншою ефірною олією (наприклад, бергамотовою олією, олією з ароматом апельсина, ромашки або лимона).

4. Усамітнення в тихому затишному місці

Вплив подразників на органи зору і слуху, або, інакше кажучи, зорові та слухові образи, часто можуть посилити напад паніки. Коли починається ПА, допоможе вправа «Безпечне місце». Необхідно вийти з кімнати, де зібралося багато інших людей, або перейти до сусіднього приміщення. Сидячи в тихому місці, людина створює певний психічний простір (свій власний простір), і це полегшує зосередження на диханні та інших стратегіях подолання.

5. Концентрація на довільному об'єкті

Коли людину переповнюють тривожні думки, почуття чи спогади, зосередження на чомусь фізичному в її оточенні може допомогти їй повернутися до реальності, відчути себе знову «на землі».

Зосередження на одному стимулі може зменшити вплив інших стимулів. Коли людина уважно дивиться на якийсь предмет, вона мимоволі починає думати про те, як він виглядає, хто його зробив, якої він форми тощо. Цей прийом може допомогти зменшити симптоми панічної атаки.

Якщо у людини повторюються напади паніки, вона може носити з собою певний знайомий предмет, який може допомогти їй заспокоїтися. Це може бути щось на зразок гладкого камінця, черепашки, маленької іграшки або декоративної шпильки для волосся.

Такі методи повернення до реальності можуть допомогти людям, у яких регулярно виникають напади паніки, тривоги, які зазнають психічних травм.

6. Метод 5-4-3-2-1

Панічні атаки часто змушують людину відриватися від реальності. Це пояснюється тим, що інтенсивність тривоги може випереджати сигнали від інших органів чуття.

Метод 5-4-3-2-1 – це психологічний прийом для повернення відчуття реальності та контролювання уважності. Він допомагає відвернути увагу людини від джерела стресу.

Щоб скористатися цим методом, людина повинна повільно й ретельно виконати кожен із наступних кроків:

 • Подивитися на 5 окремих об'єктів. Коротко подумати про кожен з них.
 • Прослухати 4 різні звуки. Треба подумати, звідки вони прийшли, що є їхнім джерелом і що їх відрізняє.
 • Торкнутися 3 предметів. Розглянути їхню структуру, температуру та визначити призначення.
 • Визначити 2 різні запахи. Це може бути запах кави, мила чи прального порошку на одязі.
 • Назвати 1 річ, яку людина можете скуштувати. Треба уявити собі смак названої речовини у роті (кава, апельсиновий сік, виноград тощо) або спробувати скуштувати цукерку.

7. Повторення мантри – «заклинання» проти ПА

Мантра – це слово, фраза або звук, який допомагає зосередитися та надає сили. Внутрішнє повторення мантри може ефективно допомогти людині вийти з нападу паніки.

Мантра може набувати форми заспокоєння та бути простою, наприклад: «Це теж пройде». Для деяких людей це може мати більше духовне значення. Коли людина зосереджується на спокійному розміреному повторенні мантри, її фізичні реакції сповільнюються, що дозволяє регулювати дихання та розслабляти м’язи. Цей прийом також можна застосовувати, якщо панічна атака сталася вночі, щоб заспокоїтися.

8. Фізичні навантаження – універсальний лікарський засіб від душевних проблем і хвороб

Ходьба може вивести людину зі стресового середовища, а ритм ходьби може допомогти їй регулювати дихання, що також є дієвим засобом того, як допомогти людині при панічній атаці.

Рухи тіла сприяють вивільненню гормонів, які називаються ендорфінами. Окрім іншого, такі гормони також розслабляють тіло та покращують настрій. Регулярні фізичні вправи можуть допомогти поступово зменшити тривогу, що може призвести до зменшення кількості та тяжкості нападів паніки.

9. Розслаблення м'язів полегшує ПА

Ще одним симптомом панічних атак є напруження м'язів. Практика прийомів м’язової релаксації може допомогти обмежити напад. Це відбувається тому, що якщо розум відчуває, що тіло розслабляється, інші симптоми, такі як прискорене дихання, також можуть зменшитися.

Техніка, яка називається прогресивною м’язовою релаксацією, або релаксацією за Джейкобсоном, є популярним методом боротьби з тривогою та панічними атаками.

Цей метод передбачає напруження, а потім розслаблення різних м’язів по черзі. Важливим є дотримання певної послідовності дій, як-от:

 1. Утримувати напруження м’яза/групи м’язів (наприклад, черевний прес) протягом 5 секунд.
 2. Сказати самому собі «Розслабся!», відпускаючи м’яз/м’язи.
 3. Утримувати м’яз розслабленим протягом 10 секунд, перш ніж переходити до наступного м’яза.

10. Уявити собі перебування у своєму власному «безпечному місці»

Безпечне місце для людини має бути десь там, де вона почуватиметься найспокійніше. Конкретне місце для кожного буде різним. У будь-якому разі, це буде якесь особливе власне місце, де людина мимоволі почуватиметься розслабленою, безпечною та спокійною.

Коли починається напад, може допомогти наступний прийом: треба закрити очі та уявити, що людина перебуває саме в цьому місці. Слід думати про те, як там спокійно, незалежно від того, скільки може тривати панічна атака. Люди також можуть уявляти собі, як їхні босі ноги торкаються прохолодного ґрунту, гарячого піску чи м’яких килимів.

11. Медикаментозна терапія

Залежно від тяжкості нападів паніки, лікар може призначити ліки, які застосовуються за потреби. Ці ліки зазвичай діють швидко і нерідко їх використовують як першу допомогу при панічній атаці.

Деякі з них містять бензодіазепін або бета-блокатор. Пропранолол є бета-блокатором, який уповільнює прискорене серцебиття та знижує артеріальний тиск.

Часто для лікування панічних атак лікарі призначають препарати групи бензодіазепінів. Однак, слід знати, що ці препарати можуть викликати сильну залежність, тому пацієнти повинні використовувати їх точно за призначенням лікаря. При їхньому прийомі разом з опіоїдами або алкоголем вони можуть спричиняти небезпечні для життя побічні ефекти.

Лікар може також призначити антидепресанти групи СІЗЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), які запобігають виникненню панічних атак.

12. Поділитися проблемою з близькою людиною

Якщо панічні атаки часто трапляються в одному середовищі, наприклад, на робочому місці чи в соціальному просторі, може бути корисно розповісти про свою проблему комусь з оточуючих. Варто подумати про те, яку підтримку вони можуть запропонувати, якщо ПА повториться.

Якщо напад стався під час перебування на людях, може бути корисним звернутися по допомогу до іншої людини або людей, які зрозуміють, що робити при панічній атаці в іншої людини. Вони допоможуть знайти тихе місце, щоб перечекати напад паніки та не дати іншим скупчуватися навколо людини, яка переживає ПА. Допомога інших – це позитивний фактор того, як позбутися панічної атаки.

13. Ідентифікація тригерів

Панічні атаки у людини часто можуть бути зумовлені одними й тими ж речами, такими як закриті приміщення, перебування у натовпі або усвідомлення власного безгрошів’я.

Навчившись керувати тригерами ПА або уникати їх, можна зменшити частоту та інтенсивність панічних атак. Отже, ідентифікація тригерів – важливий приклад того, що потрібно робити при панічній атаці.

Висновки

На щастя, і панічні атаки, і панічний розлад піддаються лікуванню. Психотерапія та ліки використовуються як окремо, так і в комбінації для успішного лікування цих захворювань. Якщо необхідне медикаментозне лікування, лікар може призначити ліки проти тривоги, антидепресанти, певні протисудомні препарати, які також мають протитривожні властивості, або ліки з класу серцевих засобів, відомих як бета-блокатори, щоб допомогти запобігти або контролювати епізоди панічних атак. Завжди треба пам’ятати про ту важливу роль, яку відіграє самодопомога при панічній атаці.

Електронні джерела:

https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/panic-attack-symptoms

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321510

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/panic-attacks/symptoms-causes/syc-20376021

https://www.medicalnewstoday.com/articles/8872

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
18 вересня 2023
Тривожно-фобічні розлади
Фобія – це непереборний і виснажливий страх перед предметом, місцем, ситуацією, почуттям або твариною/живою істотою. Фобії, на відміну від страхів, більше виражені. Вони розвиваються, коли людина має перебільшене або нереалістичне відчуття небезпеки щодо ситуації чи об’єкта.
29 серпня 2023
Панічні атаки: лікування
Панічна атака – це короткий епізод сильної тривоги, який спричиняє фізичне відчуття страху. У такі моменти у людини може виникати прискорене серцебиття, задишка, запаморочення, тремтіння та м’язове напруження.
4 липня 2023
Вправи на зняття тривожності – ефективна і доступна методика подолання неприємних симптомів
Вправи для зняття тривожності здатні допомогти людині впоратися з певними симптомами тривоги, такими як м’язове напруження, прискорене серцебиття та дихання. Дихальні вправи при тривожних розладах сприяють глибокому рівному диханню, що, у свою чергу, забезпечує корисне діафрагмальне дихання. Ці вправи можуть зменшити тривожність і допомогти людині розслабитися, відновивши звичний тип дихання.
23 червня 2023
Як пережити сильні емоції
На жаль, ми не можемо просто позбутися певних емоцій, тому що всі вони відіграють важливу роль у нашому житті – навіть такі тяжкі як тривога, смуток, горе, гнів, сором та відчуття провини.