Як пов’язані тривожний розлад і розлад харчової поведінки?

Тривожні розлади і розлади харчової поведінки нерідко йдуть пліч о пліч (або супроводжують один одного). За статистикою дві третини людей з розладом харчової поведінки страждають і тривожними розладами.

Найбільш поширеним з них є обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Дослідження показують, що у жінок з нервовою анорексією частота ОКР становить від 25% до 69%, а у жінок з нервовою булімією - від 25% до 36%. Чоловіки і хлопчики складають від 5 до 15% від загальної кількості людей, які страждають на анорексію або булімією і близько 35% від людей, які страждають переїданням.

Люди, які страждають ОКР і розладом харчової поведінки часто розвивають компульсивні ритуали, пов'язані з їжею, такі як зважування кожного шматочка їжі або нарізування її на крихітні шматочки, використання тільки певних столових приладів або симетричне нарізування їжі. У деяких випадках це може стати причиною переїдання.

Інші звички, здатні завдати шкоди здоров'ю - це голодування або суворе обмеження калорій, багатогодинні щоденні вправи і інші дії, покликані припинити набір ваги.

Незважаючи на те, що люди, які страждають цими розладами, зазвичай мають недостатню вагу, часто вони відчувають ірраціональний страх ожиріння. Зв'язок між тривогою і розладами харчової поведінки може бути виявлений у людей і з іншими типами тривожних розладів, включаючи анорексію, булімію і компульсивне переїдання, а також соціальну тривогу, панічні розлади, депресію і посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Варто зауважити, що люди з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) частіше страждають на булімію. У більшості випадків люди помічають, що першим з'являється занепокоєння. І хоча не можна стверджувати зі 100% упевненістю, але дослідники вважають, що причиною розладу харчової поведінки стає необхідність повернення почуття контролю, втрата якого відбувається при тривожних розладах.

Здатність контролювати харчову поведінку допомагає створювати помилкове відчуття контролю, тимчасово знижує тривогу і полегшує симптоми, з нею пов'язані. Це дає підстави припустити, що розлад харчової поведінки є наслідком тривоги.

Люди, які страждають на анорексію розповідають, що обмеження в їжі дає їм відчуття контролю над ситуацією, знижує відчуття тривоги. При булімії переїдання допомагає на час знизити тривожність і посилити позитивні емоції завдяки підвищенню рівня серотоніну і дофаміну, що виробляються в процесі прийому їжі.

Рівень тривожності, як правило, дуже високий безпосередньо перед переїданням і знижується безпосередньо під час прийому їжі. Занепокоєння і стрес змушують мозок виробляти гормон стресу кортизол, що викликає реакцію «бий або біжи». Їжа, зокрема продукти з високим вмістом жирів або вуглеводів допомагають тимчасово нейтралізувати ці негативні переживання. Але тривога, як правило, повертається і навіть посилюється після переїдання, посилюючи почуттям провини. Людина опиняється в замкнутому порочному колі.

Розлади харчової поведінки можуть призвести до багатьох серйозних захворювань і навіть до летального результату. Фактично, від нервової анорексії помирає більше людей, ніж від будь-якого іншого психічного розладу. Харчові звички часто можуть служити механізмом відволікання і уникнення, а це означає, що в цей час не відбувається дозвіл психічних і емоційних проблем.

Розлад харчової поведінки і супутній йому тривожний розлад необхідно лікувати разом і по декількох напрямках відразу.

По-перше, варто звернути увагу на врегулювання харчування, а саме забезпечення достатньої гідратації і підтримки стабільного рівня цукру в крові. Це допоможе знизити тягу до нездорових продуктів. Фахівці рекомендують замість простих вуглеводів віддавати перевагу продуктам, багатим білком і клітковиною. Врегулювання дієти - один з найбільш простих і безпечних способів, які допомагають впоратися з тривогою.

По-друге, справлятися з тривогою допомагають техніки розслаблення, такі як дихальні вправи, медитація, візуалізація і ведення щоденника. Хороші результати в лікуванні як тривожних розладів, так і розладів харчової поведінки дає когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), що робить акцент на зміну моделей поведінки і мислення. У деяких випадках необхідний прийом лікарських препаратів, які призначає лікар після консультації та обстеження.

Електронні джерела:

https://www.health.com/condition/ocd/eating-disorders-anxiety

https://behavioralnutrition.org/how-anxiety-can-lead-to-disordered-eating/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 квітня 2022
У чому провина того, хто вижив під час війни?
Відчуття провини у того, хто вижив під час війни – це стан, коли людина відчуває себе винною за те, що залишилась живою у той час, як інші загинули. Це звичайна реакція на травмуючі події, яка є симптомом посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
13 квітня 2022
П’ять кроків до подолання відчуття тривоги під час війни
Серед наслідків війни одним із найзначніших є вплив на психічне здоров’я мирного населення. Дослідження населення в цілому свідчать про певне зростання захворюваності та поширеності психічних розладів.
1 квітня 2022
Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 1
Частина I: причини, симптоми ПТСР воєнного часу у дітей та підлітків, особливості перебігу захворювання
1 квітня 2022
Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 2
Частина II: основні методи лікування пов’язаного з бойовими діями ПТСР у дітей та підлітків