Біполярний афективний розлад – саме такою є повна назва цього поширеного психічного захворювання; водночас в медичній літературі найчастіше вживається дещо скорочена назва – «біполярний розлад» (БР).
Зміст
Слово «афективний» у назві хвороби вказує на наявність у пацієнта порушень емоціональної сфери, розладів настрою, що і визначає в основному її перебіг. Ще декілька десятиліть тому для визначення БР застосовувався інший термін – «маніакально-депресивний психоз», який точно визначає основні порушення у психіці хворого, як-от почергову зміну маніакального та депресивного станів або (при змішаному типі БР) одночасні прояви обох порушень.
Людина з біполярним розладом відчуває зміни в настрої, енергії та рівнях активності, що може ускладнити повсякденне життя.
Біполярний розлад здатний спричинити серйозні порушення життя хворого, але ступінь такого впливу у різних людей є різним. За належного лікування та підтримки багато людей із цим розладом живуть повноцінним і продуктивним життям.
У середньому діагноз БР ставлять пацієнтам приблизно у віці 25 років, але перші симптоми можуть проявитися як в підлітковому віці, так і пізніше в житті. Захворювання в однаковій мірі вражає чоловіків і жінок.
Національний інститут психічного здоров'я США (NIMH) описує основні симптоми біполярного розладу як чергування епізодів підвищеного та зниженого настрою. Зміни в рівнях енергії, режимі сну, здатності зосереджуватися та інших особливостях можуть різко вплинути на поведінку людини, її роботу, стосунки та інші аспекти життя.
Більшість людей регулярно відчувають зміни настрою в певний час, але ті зміни, що пов’язані з біполярним розладом, є більш інтенсивними, ніж звичайні; крім них у хворого можуть виникати й інші симптоми. У деяких людей розвивається психоз, який може включати марення, галюцинації та параною.
Між епізодами настрій людини може бути стабільним протягом кількох місяців або років, особливо якщо хворий дотримується плану лікування.
Лікування дозволяє багатьом людям з біполярним розладом працювати, вчитися і жити повноцінним і продуктивним життям. Проте, нерідко буває так, що, коли лікування допомагає людині почуватись краще, вона може самостійно припинити прийом ліків. Тоді симптоми можуть повернутися.
Деякі аспекти біполярного розладу можуть змусити людину почуватися добре. Під час піднесеного настрою хворий може виявитися більш товариським, балакучим та творчим.
Однак підвищений настрій навряд чи збережеться надовго. Навіть якщо це станеться, людині з БР може бути важко концентрувати увагу або виконувати заплановані дії. Це, наприклад, може ускладнити виконання якогось проекту на роботі до кінця.
За даними Міжнародної асоціації біполярного розладу (IBA), симптоми БР у різних людей різні. Для деяких людей епізод може тривати кілька місяців або років. Інші можуть відчувати «максимуми» і «мінімуми» настрою одночасно або вони можуть досить швидко по черзі змінюватися.
При біполярному розладі, який має тенденцію до швидкої циклічності, у людини може бути чотири або більше епізодів БР протягом року.
Гіпоманія та манія – це підвищений настрій. Манія більш інтенсивна, ніж гіпоманія.
Симптоми манії (гіпоманії) можуть бути такими:
Деякі люди з біполярним розладом можуть витрачати багато грошей, вживати наркотики, зловживати алкоголем та брати участь у небезпечних та неприйнятних видах діяльності.
Під час епізоду біполярної депресії у людини можуть спостерігатися наступні симптоми:
У важких випадках БР людина може почати думати про те, щоб вкоротити собі віку, і такі хворі можуть діяти відповідно до цих думок.
Якщо епізод підвищення настрою або його спаду є дуже інтенсивним, у людини з БР може виникнути психоз. У таких пацієнтів нерідко виникають труднощі з розрізненням фантазії та реальності.
За даними Міжнародного фонду біполярного розладу (IBF), симптоми психозу під час надмірного збудження, викликаного маніакальним епізодом, включають галюцинації, тобто почуття або бачення речей, яких насправді немає, та марення, які є хибними, але сильно відчутними переконаннями. Людина, яка відчуває марення, може вважати, що вона є дуже відомою знаменитістю, має високі суспільні зв’язки або має особливі повноваження.
Подолати всі ці симптоми можна за допомогою відповідного лікування.
Людина з БР може мати один з трьох поширених типів цього захворювання. За даними NAMI, симптоми виникають у певному спектрі, і різниця між типами не завжди чітка.
Для діагностики біполярного розладу I:
Біполярний розлад II включає періоди гіпоманії, але домінуючим станом часто є депресія.
Для діагностики біполярного розладу II у хворого в анамнезі повинні бути такі явища:
Людина з гіпоманією може почуватись добре і добре функціонувати, але її настрій не буде стабільним, і існує ризик, що за ним настане депресія.
Люди іноді думають про біполярний розлад II як про більш легку «версію» БР. Однак у багатьох випадках це просто дещо інший перебіг хвороби. Як зазначають вчені з NAMI, люди з біполярним розладом II можуть відчувати більш часті епізоди депресії, ніж люди з біполярним розладом I.
Національна служба охорони здоров’я у Великій Британії (NHS) зазначає, що циклотимія має ознаки подібні до симптомів біполярного розладу, але Діагностичний та статистичний посібник із психічних розладів, 5-те видання (DSM-5) класифікує її окремо. Цей розлад також включає гіпоманію та депресію, але зміни менш інтенсивні.
Зазвичай лікар буде діагностувати біполярний розлад, використовуючи критерії, які викладені в DSM-5.
Національний інститут психічного здоров'я США (NIMH) пояснює, що для того, щоб отримати діагноз біполярного розладу I, людина повинна мати симптоми цього захворювання протягом щонайменше 7 днів або менше, якщо симптоми були настільки серйозними, що хворий потребував госпіталізації. Можливо, у пацієнта також був депресивний епізод, що тривав щонайменше 2 тижні.
Для діагнозу БР II, пацієнт повинен пережити щонайменше один цикл гіпоманії та депресії.
Лікар може провести фізичне обстеження та (щоб виключити інші причини) призначити деякі діагностичні дослідження, включаючи аналізи крові та сечі.
Для лікаря діагностувати біполярний розлад може бути складним завданням, оскільки люди частіше звертаються по допомогу у разі поганого настрою, аніж підвищеного. У результаті психіатрам може бути важко відрізнити БР від депресії.
Якщо у людини є психоз, лікар може помилково діагностувати її стан як шизофренію.
При біполярному розладі можуть виникнути й інші ускладнення, як-от:
Щоб запобігти неправильному діагнозу, NIMH закликає медичних працівників шукати ознаки манії в історії хвороби. До речі, у сприйнятливих людей манію можуть спровокувати деякі антидепресанти.
Людина, у якої діагностований біполярний розлад, отримує такий діагноз на все життя. У таких пацієнтів можуть спостерігатися тривалі періоди стабільності, але протягом всього життя вони завжди будуть мати цей розлад.
Лікування БР спрямоване на стабілізацію настрою людини та зменшення вираженості симптомів. Мета – допомогти людині ефективно функціонувати у повсякденному житті. Лікування передбачає комбінацію різних методів, а саме:
Щоб поставити правильний діагноз і знайти відповідне лікування, може знадобитися час, оскільки пацієнти можуть реагувати на один і той же метод терапії по-різному; також симптоми БР у різних людей можуть сильно розрізнятися.
Медикаментозне лікування може допомогти стабілізувати настрій і усунути симптоми. Лікар часто призначає комбінацію декількох препаратів із різних класів, як-от:
Можливо, з часом лікареві доведеться коригувати призначення. Деякі ліки мають побічні ефекти, і вони можуть впливати на пацієнтів по-різному. Якщо особа має занепокоєння щодо лікування БР за допомогою лікарських засобів, варто обговорити це питання зі своїм лікарем.
Пацієнт з БР обов’язково повинен бути поінформований про наступне:
Хворий також повинен знати, що, якщо він припинить лікування самостійно, симптоми можуть погіршитися.
Психотерапія може допомогти полегшити симптоми та навчити хворого контролювати симптоми біполярного розладу.
За допомогою когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) та інших підходів людина може навчитися:
Ці кроки можуть допомогти пацієнтові підтримувати позитивні стосунки вдома та на роботі. Дітям і підліткам з біполярним розладом лікар може порекомендувати сімейну терапію.
Деяким хворим, можливо, доведеться провести деякий час у лікарні, особливо якщо є ризик заподіяти шкоду собі чи іншим.
Якщо інші методи лікування не допомогли, лікар може призначити електросудомну терапію (ЕСТ).
Деякі варіанти способу життя можуть допомогти зберегти стабільний настрій та усунути симптоми. Такі зміни включають наступні дії:
Деякі люди з БР використовують дієтичні добавки (ДД), проте дуже важливо спочатку обговорити це з лікарем. Деякі альтернативні засоби лікування можуть взаємодіяти з препаратами, що використовуються при біполярному розладі, і це здатне призвести до погіршення симптомів.
Учені вважають, що біполярний розлад виникає внаслідок сукупної дії декількох факторів.
Генетичні фактори. Біполярний розлад частіше зустрічається у тих людей, у яких є близький родич з цим захворюванням. У патогенезі БР можуть відігравати роль певні генетичні особливості.
Біологічні фактори. Дослідження показують, що певну роль у виникненні БР може зіграти дисбаланс у нейромедіаторах або гормонах, які впливають на мозок.
Фактори навколишнього середовища. Тяжкі події в житті, такі як насильство, психічний стрес, втрата близької людини або інша травматична подія можуть спричинити у сприйнятливої людини початковий епізод БР.
Біполярний розлад є відносно поширеним і водночас серйозним психічним захворюванням, яке включає зміни настрою, рівня енергії та уваги поряд з іншими симптомами.
Цей розлад здатний серйозно порушити життя людини, проте лікування може значно покращити прогноз.
Лікування не може повністю усунути зміни настрою, але тісна співпраця з лікарем здатна зробити симптоми більш керованими та підвищити якість життя.