Особливості перебігу обсесивно-компульсивного розладу в умовах пандемії COVID-19

Вже майже півтора року планета живе в умовах пандемії коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), що є практично безпрецедентним випадком за всю історію людства.

Зміст

Життя в умовах пандемії, коли загроза інфікування смертельно небезпечним вірусом є цілком реальною і майже щоденною, стало серйозним стресом тривалої дії і для людей із здоровою психікою, не кажучи вже про тих, хто має якісь психічні розлади. Нещодавно німецькі вчені опублікували результати проведеного ними дослідження того, як пандемія COVID-19 впливає на осіб, що страждають на обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Це дослідження провели співробітники двох наукових центрів ФРН: Університетського медичного центру Гамбург-Еппендорф та Університетської лікарні Мюнхена. Наукова робота, що має назву «Обсесивно-компульсивний розлад під час COVID-19: перетворення проблеми на можливість?» була опублікована в одному з останніх чисел видання “Journal of Anxiety Disorders”.

Вступ

Коронавірус SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19, вже інфікував величезну кількість людей у всьому світі. SARS-CoV-2 – це високозаразний вірус, який поширюється повітряно-крапельним шляхом через повітря, що видихається, у тому числі при кашлі або чханні. Такі краплі, що містять коронавіруси, можуть також забруднювати поверхні. Недавні дослідження показують, що віруси, які потрапляють на поверхні, можуть виживати на них до 72 годин, збільшуючи ризик поверхневої (або фомітової) передачі. Тому гігієна рук та носіння масок є одними з основних профілактичних заходів, що застосовуються для стримування поширення SARS-CoV-2.

Автори дослідження стверджують, що ці профілактичні заходи особливо впливають на тих, хто має обсесивно-компульсивний розлад (ОКР), пов’язаний з нав’язливими ідеями і «ритуалами» щодо дотримання чистоти і правил санітарії. Дослідники зазначають, що в умовах пандемії особливо постраждали люди з обсесивним миттям рук. У даний час, однак, є мало емпіричних доказів того, як саме змінилася поведінка людей з компульсивним миттям протягом нинішньої пандемії.

Проблеми психічного здоров'я, пов'язані з пандемією

Вчені повідомляють, що, згідно з отриманими ними даними, внаслідок пандемії та пов'язаних із нею заходів з охорони громадського здоров'я посилюються кілька проблем з психічним здоров'ям. Заходи соціальної ізоляції та економічний спад також призвели до того, що у багатьох людей загострились вже існуючі проблеми психічного здоров'я.

Пандемія COVID-19 і обсесивно-компульсивний розлад

Дослідники повідомляють, що внаслідок пандемії найбільш постраждали ті пацієнти з ОКР, що мають типову форму цього розладу, яка носить назву «ОКР, пов’язаний із страхом забруднення», а також пацієнти з іншими компульсіями миття рук. Німецькі вчені вважають, що це погіршення стану пацієнтів обумовлене певним примусом до миття рук та «ритуальною поведінкою під час миття рук», що стали частиною «нової норми» поведінки для всіх людей. Цю поведінку в умовах пандемії відстоюють такі органи охорони здоров’я, як Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).

Страх мати недостатньо засобів для миття/чищення призвів також до накопичення мила, дезінфікуючих засобів, туалетного паперу та інших засобів гігієни. До речі, як відзначають автори, такі явища спостерігалися не лише серед хворих на ОКР, а й серед широкого загалу.

Дослідники пишуть, що те, що раніше сприймалося як перебільшене, тепер може стати у суспільстві «новою нормою», і це може допомогти зменшити негативний ореол навкруг ОКР. Вони пишуть: «Люди з ОКР (особливо з компульсіями миття рук) також можуть відчувати полегшення через зменшену стигматизацію чи інші фактори. Деякі пацієнти можуть (як це не парадоксально) навіть відчувати адекватність своєї поведінки як результат своїх функціональних переконань та використання адаптивних стратегій подолання». Іншими словами, надто часте миття рук тепер не буде викликати подиву чи усмішок оточуючих людей, а сприйматиметься як нормальне піклування людини (пацієнта з ОКР) про своє здоров’я в умовах пандемії.

Дизайн дослідження

У це дослідження були включені загалом 394 особи з діагнозом ОКР. З них 223 мали компульсії миття рук. Були включені особи віком від 18 до 80 років. Відбір учасників був проведений між 23 березня і 18 травня, 2020 року. У цей період в Німеччині був оголошений загальнонаціональний локдаун.

Оцінка ступеня тяжкості ОКР була проведена за допомогою німецької версії Опитувальника обсесивності-компульсивності (OCI-R). Тяжкість депресії оцінювали за допомогою німецької версії Опитувальника здоров’я пацієнта (PHQ-9).

Учасники також брали участь в онлайн-опитуванні з новим набором питань, розроблених дослідниками. Деякі питання стосувались зміни симптомів ОКР у учасників та причин, якими учасники пояснювали ці зміни.

Деякі відповіді учасників включали повідомлення про «зниження мобільності, зменшення доступності засобів для миття/чищення, економічні фактори, відсутність доступності лікарів/психотерапевтів, міжособистісні конфлікти». Дослідники також оцінювали переконання та інформованість учасників щодо пандемії COVID-19.

Результати дослідження

Результати дослідження показали, що пандемія COVID-19 на більшість людей з ОКР впливає негативно. Погіршення були найбільш яскраво виражені серед учасників з ОКР миття рук і найпоширенішою причиною погіршення симптомів були зменшена рухливість та міжособистісні конфлікти.

Загальні результати:

  • На початку дослідження ступінь тяжкості ОКР у учасників була середнім та важким, із середнім балом 27 за OCI-R. Середній показник тяжкості депресії на PHQ-9 становив 12,41, що вказує на те, що рівні депресії серед учасників були в основному помірними.
  • Було виявлене збільшення симптомів ОКР на 71,8 відсотка.
  • Це погіршення було більш значним серед учасників з ОКР миття рук порівняно з пацієнтами з іншими формами ОКР.
  • Однак у деяких пацієнтів симптоми зменшувались (таких було 6,5 відсотка), а деякі учасники не спостерігали змін у симптомах (загалом 21,7 відсотка).
  • Дисфункціональні переконання щодо пандемії в основному були пов'язані з гігієною, і вони були більш поширеними серед учасників з ОКР миття рук порівняно з пацієнтами з іншими формами ОКР. Це також призвело до підвищення показників OCI-R та загального збільшення симптомів ОКР.
  • Водночас учасники з ОКР миття рук також були більш впевнені у правильності і необхідності своїх «ритуалів» та пристосованості до ситуації і надавали іншим людям поради щодо запобігання розповсюдженню інфекції SARS-CoV-2. Загалом 22,4% учасників радо пропонували поради іншим.
  • На жаль, учасники з ОКР миття рук частіше отримували погані відгуки від людей, яким вони надавали поради щодо запобігання зараженню шляхом гігієни. Загалом, згідно з опитуванням учасників, серед відгуків у відповідь на поради щодо гігієни були 39,7 відсотка позитивних та 24,7 відсотка негативних.

Висновки та наслідки

Дослідники виявили, що пандемія COVID-19 негативно вплинула на більшість учасників з ОКР, і це було більш помітним у пацієнтів з ОКР миття рук, ніж у учасників з іншими формами ОКР.

Німецькі вчені закликають до проведення швидких та конкретних лікувальних заходів проти ОКР, щоб запобігти довгостроковим та довготривалим наслідкам загострення симптомів, викликаних пандемією, у тих, хто страждає на це захворювання.

Електронне джерело:

https://www.news-medical.net/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 серпня 2022
Як самотужки впоратися з відчуттям тривоги: «лайфхаки» для застосування у домашніх умовах
Постійна і надмірно підвищена тривожність є патологічним станом, який обов’язково потребує втручання для полегшення симптомів.
14 квітня 2022
У чому провина того, хто вижив під час війни?
Відчуття провини у того, хто вижив під час війни – це стан, коли людина відчуває себе винною за те, що залишилась живою у той час, як інші загинули. Це звичайна реакція на травмуючі події, яка є симптомом посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
13 квітня 2022
П’ять кроків до подолання відчуття тривоги під час війни
Серед наслідків війни одним із найзначніших є вплив на психічне здоров’я мирного населення. Дослідження населення в цілому свідчать про певне зростання захворюваності та поширеності психічних розладів.
1 квітня 2022
Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 1
Частина I: причини, симптоми ПТСР воєнного часу у дітей та підлітків, особливості перебігу захворювання