Тривожність як фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань

Тривога та пов’язані з нею розлади часто зустрічаються у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями і можуть суттєво впливати на здоров’я серця.

Зміст

Тривожні розлади, пов'язані з початком та прогресуванням серцевих захворювань, у багатьох випадках можуть стати причиною несприятливих серцево-судинних подій.

Як фізіологічні фактори, так і особливості способу життя можуть допомогти пояснити взаємозв’язок між тривожними розладами та серцево-судинними захворюваннями. З огляду на зв'язок між тривогою та станом здоров'ям серця, своєчасне й точне виявлення та лікування цих патологій має надзвичайно важливе значення. На щастя, фармакологічні та психотерапевтичні втручання для лікування тривожних розладів, як правило, є безпечними та ефективними.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань при тривожних розладах

Потенційні психологічні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ) можна розділити на три групи.

Перша складається з негативних афективних станів, включаючи депресію, тривогу, дистрес та гнів, друга включає типи поведінки та особистості, а третя – соціальні фактори, в тому числі соціально-економічний статус та соціальну підтримку.

Підвищена тривожність, важливий фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань, нещодавно визнана серйозною проблемою у молодих та дорослих старшого віку, що має причинний зв’язок з іншими факторами ризику, такими як депресія, вживання наркотичних речовин, надмірна вага, проблеми зі сном або малорухливий спосіб життя.

Тривожні розлади, які мають вищу поширеність у жінок (30,5%), ніж у чоловіків (19,2%), є одними з найпоширеніших психіатричних діагнозів. Деякі тривожні розлади можуть виникати ще в дитинстві та без належного лікування мають тенденцію зберігатися й у дорослому віці. Вони включають, наприклад, соціальний тривожний розлад, панічний розлад, агорафобію (побоювання відкритого простору) та генералізований тривожний розлад.

Зв'язок між тривожністю та серцево-судинними негативними подіями у пацієнтів досі повністю не з’ясований. Однак останні дослідження надають докази, згідно з якими при ішемічній хворобі серця тривога може збільшити ризик розвитку серйозних серцевих подій та смертності.

Надмірна тривожність дійсно негативно впливає на серце. Симптоми, якими супроводжуються тривожні розлади, можуть бути особливо шкідливими для осіб, які вже мають певні захворювання серцево-судинної системи.

Тривога може асоціюватися з наступними серцевими розладами:

  • Пришвидшений пульс (тахікардія) – у серйозних випадках може перешкоджати нормальній роботі серця та збільшити ризик раптової зупинки серця.
  • Підвищений артеріальний тиск – у разі переходу в хронічне захворювання (артеріальна гіпертензія) може призвести до розвитку ішемічної хвороби серця, ослаблення серцевого м’яза та серцевої недостатності.
  • Зниження варіабельності серцевого ритму – може призвести до вищої смертності після гострого інфаркту.

Фізіологічні механізми ураження серцево-судинної системи при тривожних розладах

Фізіологічні шляхи, які могли б пояснити вплив факторів психосоціального ризику на серцево-судинну систему, не завжди очевидні, але, у першу чергу, можна виділити взаємозв'язок між тривожними розладами та зменшенням варіабельності серцевого ритму. Варіабельність серцевого ритму є показником складного взаємозв’язку симпатичної та парасимпатичної гілок вегетативної нервової системи та її впливу на функціонування серця. Низький рівень варіабельності серцевого ритму можна розглядати як попередник захворювання та фактор ризику, який негативно впливає на здоров’я серцево-судинної системи.

На даний момент більшість дослідників сходяться на тому, що тривожні розлади пов’язані зі значним зменшенням варіабельності серцевого ритму з величиною ефекту від малого до помірного.

Незважаючи на різницю між тривожними розладами, пацієнти з підвищеною тривожністю, загалом, переоцінюють небезпеку ситуацій, які сприймаються ними як загрозливі, і ця оцінка пов'язана зі станом збудження, адаптаційною реакцією для підготовки організму до реакції «бийся або тікай». Однак реальний характер оцінюваних загроз не завжди передбачає таку реакцію. Згодом адаптивна реакція стає неадаптивною та потенційно токсичною.

Крім того, знайдено докази зв'язку між психологічними факторами, такими як депресія, ворожість чи гнів, та ризиком розвитку серцево-судинних захворювань.

Результати досліджень, представлені у науковій літературі, підкреслюють, що ділянки мозку, які відповідають за обробку загрозливої інформації, можуть запускати біологічні системи реакції на стрес. Симпатична нервова система реагує на стрес підвищенням артеріального тиску. Активація центральної та периферичної систем у відповідь на потенційну гостру загрозу також спричиняє посилене системне запалення.

Таким чином, можна зробити висновок, що тривожні стани широко розповсюджені серед пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Вони часто набувають хронічного перебігу, що призводить до погіршення кардіологічної патології, зниження якості життя та смертності. Саме тому пацієнти із серцево-судинними захворюваннями повинні обстежуватися на наявність у них тривожних розладів та при їх наявності отримувати адекватне протитривожне лікування.

Література

  1. Grace SL, Abbey SE, Irvine J, Shnek ZM, Stewart DE. Prospective examination of anxiety persistence and its relationship to cardiac symptoms and recurrent cardiac events. Psychother Psychosom. 2004;73(6):344–52. doi:10.1159/000080387. [PubMed] [Google Scholar]
  2. Hanssen TA, Nordrehaug JE, Eide GE, Bjelland I, Rokne B. Anxiety and depression after acute myocardial infarction: an 18-month follow-up study with repeated measures and comparison with a reference population. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2009;16(6):651–9. doi:10.1097/HJR.0b013e32832e4206. [PubMed] [Google Scholar]
  3. Koivula M, Tarkka MT, Tarkka M, Laippala P, Paunonen-Ilmonen M. Fear and anxiety in patients at different time-points in the coronary artery bypass process. Int J Nurs Stud. 2002;39(8):811–22. doi:S0020748902000226 [pii] [PubMed] [Google Scholar]
  4. Easton K, Coventry P, Lovell K, Carter LA, Deaton C. Prevalence and measurement of anxiety in samples of patients with heart failure: meta-analysis. J Cardiovasc Nurs. 2015 doi:10.1097/JCN.0000000000000265. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 серпня 2022
Як самотужки впоратися з відчуттям тривоги: «лайфхаки» для застосування у домашніх умовах
Постійна і надмірно підвищена тривожність є патологічним станом, який обов’язково потребує втручання для полегшення симптомів.
14 квітня 2022
У чому провина того, хто вижив під час війни?
Відчуття провини у того, хто вижив під час війни – це стан, коли людина відчуває себе винною за те, що залишилась живою у той час, як інші загинули. Це звичайна реакція на травмуючі події, яка є симптомом посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
13 квітня 2022
П’ять кроків до подолання відчуття тривоги під час війни
Серед наслідків війни одним із найзначніших є вплив на психічне здоров’я мирного населення. Дослідження населення в цілому свідчать про певне зростання захворюваності та поширеності психічних розладів.
1 квітня 2022
Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 1
Частина I: причини, симптоми ПТСР воєнного часу у дітей та підлітків, особливості перебігу захворювання