Панічні атаки і панічний розлад

Панічні атаки і панічний розлад

Панічна атака - це раптовий напад сильного страху при відсутності реальної небезпеки або очевидної причини, що супроводжується сильною фізичною реакцією.

Зміст

Напад може початися в будь-який час, навіть під час сну. Страх і жах, які людина відчуває під час панічної атаки, не корелюють з реальною ситуацією і можуть не мати відношення до того, що відбувається навколо нього.

Симптоми панічної атаки

Більшість людей з панічними атаками відчувають наступні симптоми:

 • прискорене серцебиття;
 • відчуття слабкості, головокружіння чи нудоту;
 • відчуття жару чи холоду, що супроводжується пітливістю або ознобом;
 • поколювання, оніміння чи тремтіння у кінцівках;
 • біль у грудях чи животі, утруднене дихання, відчуття неможливості дихати;
 • відчуття втрати контролю, жаху неминучої загибелі чи наближення смерті.

Панічні атаки можуть починатися як вдень, так і вночі, навіть під час сну. У деяких людей може статися лише одна панічна атака за все життя, у інших вони трапляються регулярно, або кілька разів за короткий проміжок часу. Панічні атаки можуть викликати певні місця, ситуації або заняття. Наприклад, вони можуть трапитися перед стресовою зустріччю. Більшість панічних атак тривають від 5 до 20 хвилин. Зазвичай, симптоми досягають піку протягом 10 хвилин. Але бувають випадки, коли симптоми панічної атаки затягуються на більш тривалий час. Після того, як панічна атака вщухне, людина, як правило, відчуває себе втомленою і виснаженою. Якщо панічні атаки відбуваються часто і непередбачувано, без певних тригерів або причин, що їх провокують, може бути поставлений діагноз - панічний розлад.

Причини панічних атак

Невідомо, що викликає панічні атаки або панічний розлад, але існують чинники, наявність яких пов'язують з панічними атаками:

 • генетика;
 • сильний стрес;
 • темперамент, чутливість до стресу або схильність до сильних емоційних переживань;
 • зміни у функціонуванні деяких частин мозку.

Панічні атаки можуть виникати раптово і несподівано, але з часом людина вчиться помічати, які ситуації їх провокують. Деякі дослідження показують, що природну реакцію організму на небезпеку - «бий або біжи» - своїми симптомами нагадують панічні атаки. На небезпеку тіло реагує інстинктивно. Але невідомо, чому виникають панічні атаки, коли очевидної небезпеки немає.

Фактори ризику

Фактори, які збільшують ризик виникнення панічних атак або панічного розладу, включають:

 • семейний анамнез панічних атак чи панічного розладу;
 • серйозний життєвий стрес, наприклад, смерть або серйозна хвороба коханої людини;
 • травмуюча подія, наприклад, сексуальне насильство чи важкий нещасний випадок;
 • кардинальні зміни в житті, такі як розлучення чи народження дитини;
 • куріння чи надмірне вживання кофеїну;
 • історія фізичного чи сексуального насильства в дитинстві.

Можливі ускладнення

За відсутності лікування панічні атаки і панічний розлад можуть торкнутися майже всіх сфер життя. Людина може так боятися нових нападів паніки, що буде жити в постійному страху, що негативно відображається на якості її життя.

Ускладнення, що пов’язані з панічними атаками:

 • розвиток фобій, таких як страх керувати машиною чи виходити з дому;
 • уникнення соціальних контактів;
 • депресія, тривожні розлади і інші розлади;
 • ризик суїциду чи суїцидальних думок;
 • зловживання алкоголем чи іншими речовинами.

У деяких людей панічний розлад може включати агорафобію - уникнення місць або ситуацій, які викликають занепокоєння, оскільки людина боїться, що не зможе втекти або отримати допомогу при панічній атаці.

Під час панічного нападу слід:

 • зосередитися на диханні: робити повільні вдохи и видохи, рахуючи до п’яти;
 • зосередитися на сенсорних відчуттях. Наприклад, з’їсти солодку цукерку чи пожувати жувальну гумку з м'ятою, доторкнутися або притиснутися до чого-небудь м'якого;
 • спробувати методи заземлення. Вони використовуються для встановлення психічної опори через відчуття опори фізичної. Існує багато технік заземлення, кожна людина може вибрати для себе найбільш підходящу. Техніки заземлення допомагають краще контролювати ситуацію. Не існує надійного способу запобігти панічній атаці або панічному розладу. Але слід пам'ятати, що важливу роль у захисті від неспокою грає регулярна фізична активність. Прогулянка, пробіжка або будь-який інший вид фізичної активності розвантажує нервову систему і сприяє зниженню рівня занепокоєння і, відповідно, ризику виникнення панічних атак.

Коли слід звернутись до лікаря?

З панічними атаками важко впоратися самостійно, і без лікування симптоми можуть посилитися. Крім того, симптоми панічних атак можуть нагадувати симптоми інших захворювань, таких як серцевий напад, тому важливо проконсультуватися з лікарем і встановити точну причину симптомів. Оперативне звернення до лікаря допоможе швидко провести діагностику, надати допомогу і попередити появу такої ситуації в майбутньому.

Джерело:

https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/panic-attack-symptoms

https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/anxiety-and-panic-attacks/panic-attacks/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
18 вересня 2023
Тривожно-фобічні розлади
Фобія – це непереборний і виснажливий страх перед предметом, місцем, ситуацією, почуттям або твариною/живою істотою. Фобії, на відміну від страхів, більше виражені. Вони розвиваються, коли людина має перебільшене або нереалістичне відчуття небезпеки щодо ситуації чи об’єкта.
29 серпня 2023
Панічні атаки: лікування
Панічна атака – це короткий епізод сильної тривоги, який спричиняє фізичне відчуття страху. У такі моменти у людини може виникати прискорене серцебиття, задишка, запаморочення, тремтіння та м’язове напруження.
4 липня 2023
Вправи на зняття тривожності – ефективна і доступна методика подолання неприємних симптомів
Вправи для зняття тривожності здатні допомогти людині впоратися з певними симптомами тривоги, такими як м’язове напруження, прискорене серцебиття та дихання. Дихальні вправи при тривожних розладах сприяють глибокому рівному диханню, що, у свою чергу, забезпечує корисне діафрагмальне дихання. Ці вправи можуть зменшити тривожність і допомогти людині розслабитися, відновивши звичний тип дихання.
23 червня 2023
Як пережити сильні емоції
На жаль, ми не можемо просто позбутися певних емоцій, тому що всі вони відіграють важливу роль у нашому житті – навіть такі тяжкі як тривога, смуток, горе, гнів, сором та відчуття провини.